Odstránením bolesti ako faktoru stresu zlepšuje sa metabolizmus matky a plodu.
Epidurálna analgézia je jedna z najmodernejších metód používaných k zmierneniu pôrodných bolestí.
Po bežnej predpôrodnej príprave si sadnete na pôrodné lôžko. Anestéziologická sestra Vám zmeria krvný tlak a tep a zavedie do žily kanylu (ihla z umelej hmoty) pre infúziu vhodného roztoku. Je to pre Vašu bezpečnosť. Zavedenou ihlou je možno kedykoľvek a ihneď podať akýkoľvek liek. Sestra Vám pomôže správnym spôsobom ohnúť chrbát, spustiť plecia a bradu skloniť čo najviac k hrudníku. Najlepšie miesto pre zavedenie epidurálnej ihly je 2.-3. lebo 3.-4. medzistavcový priestor v bedrovej oblasti chrbtice. Anestéziológ najprv ošetrí kožu dezinfekčným prostriedkom a okolie zakryje sterilnými rúškami. Aby pichnutie do epidurálneho priestoru nebolelo, znecitliví kožu a podkožie podaním anestetika veľmi tenkou ihlou. Potom zavedie do epidurálneho priestoru špeciálnu ihlu. Cez ihlu zavedie tenkú hadičku (epidurálny katéter), cez ktorú bude podávať potrebné lieky. Všetko robí prísne sterilne ako na operačnej sále. Miesto vpichu zalepí a hadičku prifixuje na kožu. Po zavedení katétra a vždy po podaní anestetika musíte zostať 30 minút v horizontálnej polohe. Potom si môžete zvoliť akúkoľvek polohu. Pri vstávaní z pôrodnej postele musíte skúsiť najprv posadiť sa a následne sa môžete postaviť (vždy za pomoci buď sprevádzajúcej osoby alebo pôrodnej asistentky!) Až keď budete mať pocit istoty, môžete chodiť bez obmedzenia, avšak vždy v prítomnosti sprevádzajúcej osoby.
Po 15-20 minútach ucítite, že Vás sťahy maternice bolia menej, takže budete cítiť len mierny tupý tlak. Úplné znecitlivenie nie je vhodné, pretože by spomalilo priebeh pôrodu. Pôrod nebude teda celkom bezbolestný, ale omnoho menej bolestivý a znesiteľnejší. Jedna dávka anestetika v nízkej koncentrácii s liekom proti bolesti pôsobí asi 60-90 min. Akonáhle začne účinok odznievať, požiadate o ďalšiu dávku. Potom si môžete zvoliť akúkoľvek polohu, ktorá bude pre Vás pohodlná. S človekom, ktorý Vás sprevádza môžete chodiť.
Výhoda tohto spôsobu tlmenia bolesti spočíva v tom, že nevyradí nutkavý pocit k tlačeniu pri vypudzovaní plodu, takže budete s nami môcť po celú dobu, najmä však v dôležitej záverečnej fáze pôrodu, aktívne spolupracovať. Môže sa stať, že ku koncu pôrodu ucítite nutkavé tlaky, ktoré môžu byť až bolestivé. To nie je na škodu, pretože tieto pocity Vám umožnia aktívne spolupracovať a tým prirodzene ukončiť pôrod. Na ošetrenie hrádze treba niekedy pridať koncentrovanejší roztok anestetika. Pred prekladom na oddelenie šestonedelia Vám anestéziológ odstráni epidurálny katéter.
Prehľadný popis výhod epidurálnej analgézie
Odstránením bolesti ako faktoru stresu zlepšuje sa metabolizmus matky a plodu.
Účinne tlmí pôrodné bolesti a dieťaťu neškodí.
Zvyšuje prietok krvi placentou, čím zlepšuje podmienky pre plod.
Keď nastanú komplikácie, ktoré vyžadujú úplné znecitlivenie napr. cisársky rez z indikácie nepokračujúceho pôrodu, je možné tlmenie bolesti ľahko zmeniť na úplné znecitlivenie.
Úplné znecitlivenie možno vykonať buď podaním koncentrovanejšej dávky anestetika do epidurálneho katétra, alebo vykonaním subarachnoidálnej blokády ( spinálnej anestézie). Ide o podanie anestetika do subarachnoidálneho ( spinálneho) priestoru tenkou ihlou, ktorá prechádza cez tvrdú miešnu plenu. Pri tomto spôsobe podania anestetika dochádza k úplnému znecitliveniu do desiatich minút. Túto metódu znecitlivenia možno využiť aj pri plánovaných ukončeniach tehotnosti cisárskym rezom.
Pokiaľ príde k situácii, že indikácia k cisárskemu rezu je akútna, napr. hroziaca hypoxia plodu, je tento operačný výkon vykonaný v celkovej anestézii. Tento spôsob anestézie vyvolá stav bezvedomia a odstráni pocit bolesti z celého organizmu. Stav je podobný spánku a trvá od začiatku až do konca operácie. Navodený je podaním anestetika do žily a zaistením priechodnosti dýchacích ciest zavedením intubačnej kanyly do priedušnice, cez ktorú sú privádzané anestetické plyny. Rýchlym vybavením plodu po úvode do celkovej anestézie, nedochádza k útlmu novorodenca vplyvom anestetík.
Môže sa stať, že ihla pri pokuse o nájdenie správnej vrstvy medzi miechovými obalmi nechcene prenikne tvrdou plenou. Táto komplikácia nie je nebezpečná a nemôže matku poškodiť. Môžu sa však na druhý deň objaviť bolesti hlavy.
Niektoré matky môžu po pôrode pociťovať bolesti v mieste vpichu epidurálnou ihlou ( " tlak špendlíkovej hlavičky") , táto bolesť je prechodná a ustúpi bez liečby behom niekoľkých dní. Epidurálna analgézia nezvyšuje výskyt bolestí chrbta spôsobených záťažou pohybového ústrojenstva behom tehotnosti.
Závažné komplikácie ako je krvácanie do chrbticového kanála, neurologické komplikácie alebo infekcie sú možné - sú však veľmi vzácne (1:200 000).
Pokiaľ by Vás po epidurálnej analgézii rozbolela hlava a zátylie, oznámte to príslušnému lekárovi. Liečba je ľahká a úspešná.
Zlyhanie metódy môže nastať, keď vzhľadom na horšie anatomické pomery na chrbtici nemožno identifikovať epidurálny priestor alebo sa epidurálny katéter z tohto priestoru vysunie.
Niekedy zavádzaniu katétra bránia zrasty v epidurálnom priestore, resp. zavádzanie je bolestivé. V týchto prípadoch nedôjde k subjektívnemu pocitu úľavy bolestí.
Epidurálnu analgéziu nemožno vykonávať u osôb, ktoré majú alergiu na lokálne anestetiká. Výkon znemožňuje zápal kože v blízkosti očakávaného miesta vpichu, porucha krvnej zrážanlivosti (upozornite preto lekára, pokiaľ trpíte častým podkožným krvácaním-modriny). Ďalej degeneratívne neurologické ochorenia, výrazné deformácie chrbtice, aj nadmerná hmotnosť.
Nevyhnutné je mať podpísaný informovaný súhlas, ktorý dostanete u nás v prenatálnej poradni a mať nanajvýš mesiac staré vyšetrenia krvného obrazu a hemokoagulácie. V prípade, že nemáte podpísaný informovaný súhlas, Vám epidurálna analgézia nebude poskytnutá.