Prvá návšteva u gynekológa býva pre mnohé dospievajúce dievčatá stresujúca. Prezradíme vám, prečo sa prvej prehliadky u nás nemusíte vôbec báť.
„Strach a obavy sú prirodzené, ale v tomto prípade neopodstatnené. Gynekologické prehliadky patria k životu každého mladého dievčaťa i zrelej ženy. Pomáhajú včas odhaliť zdravotné problémy, hrajú zásadnú úlohu v prevencii. Odložte hanblivosť, u nás ku klientkam pristupujeme citlivo a s rešpektom,“ povzbudzuje gynekologička Lýdia Bako zo ženskej nemocnice KOCH. Otvorene sme sa porozprávali o všetkom, čo dievčatá čaká, kedy by mali prísť, čo si majú doniesť, ako sa obliecť i to, či sa majú oholiť.
Kedy by malo dievča prísť na prvú gynekologickú prehliadku?
Určite vtedy, keď už začala sexuálne žiť. Aj keď mala hoci len jednorazovú sexuálnu skúsenosť. Pohlavným stykom sa totiž prenáša HPV vírus, preventívnymi prehliadkami ho vieme včas zachytiť. U nás, u KOCHA, prijímame klientky už od veku 14 rokov. Taktiež by malo dievča prísť, pokiaľ má akýkoľvek zdravotný problém, napr. silnú menštruáciu, výtok, bolesti či pálenie. Alebo má napríklad záujem o antikoncepciu či očkovanie proti HPV.
A čo keď dievča ešte nemalo sexuálny styk?
Vo všeobecnosti, pokiaľ nemá zdravotné problémy, tak chodiť na gynekológiu ešte nemusí.
Môže prísť sama, aj keď ešte nemá 18 rokov?
Nie, musí prísť s mamou alebo zákonným zástupcom, ktorý podpíše informovaný súhlas. Teší ma, že mnohé naše klientky – mamy - privádzajú svoje dcéry. A potom spoločne, v rodinnej atmosfére, si vysvetlíme všetky postupy.
U vás v ambulancii môže byť mama prítomná pri vyšetrení neplnoletej dcéry?
Áno, pokiaľ si to dievča praje. Mamina môže byť priamo s ňou, držať ju napríklad za ruku, alebo ju čakať v prezliekacej kabínke. V našich ambulanciách všetko prispôsobujeme potrebám mladej pacientky, vždy je prioritná ona. Pre mňa ako lekárku je dôležité, aby zahodila ostych a vybudovala si ku mne dôverný a ku gynekológii pozitívny vzťah. Pokiaľ chce mať pri sebe blízku osobu, plne to rešpektujem.
Ako začína celý proces, vyšetrenie?
Najskôr sa veľa rozprávame, veľa sa pýtam. Potrebujem zistiť rodinnú anamnézu, aj podrobnosti o jej zdravotnom stave a životnom štýle. Napríklad, či sa na niečo lieči, či má alergie, aké choroby a úrazy v detstve prekonala. Keď nebude vedieť odpovedať, tak mamina môže doplniť. A celkom dobre to funguje. Väčšinou už dievčatá prídu pripravené, ale občas sa stane, že mama skôr vie, kedy mala jej dcéra poslednú menštruáciu.
To vážne?
Dospievanie je obdobie plné zmien. Každé dievča má iné priority a možno nepokladá za dôležité viesť si menštruačný kalendár, ale veľmi to odporúčam (napr. formou aplikácie v mobile). Vždy, pri každej gynekologickej návšteve, sa pýtam na priebeh a dĺžku menštruačného cyklu a symptómy, ako sú napríklad výtoky, bolesti, výkyvy nálad či akné. Každej klientke hovorím - nebojte sa byť úprimné, všetky informácie sú dôverné a pomôžu mi pochopiť vaše potreby a telo. A nebojte sa opýtať na všetko, čomu nerozumiete, alebo čo vás zaujíma. Žiadna vaša otázka nie je trápna.
Čo nasleduje potom?
Podľa zdravotného stavu určím typ a rozsah klinického vyšetrenia. Ak dievča už malo pohlavný styk, urobím vnútorné vyšetrenie pomocou moderného prístrojového vybavenia i hmatom, zoberiem z pošvy ster z krčka maternice. Pokiaľ je panna, vyšetrenie je prioritne urobené ultrazvukom brušnej dutiny. Pokiaľ nie je dobre viditeľná malá panva cez brucho, zvážim vyšetrenie cez konečník. Vyšetrenia sú vedené citlivo, dievča je oboznámené, čo ju čaká, ako to celé prebieha.
A čo prsníky?
Súčasťou prvej gynekologickej prehliadky je u nás aj sono vyšetrenie prsníkov. Objednávame na presný termín, aby dievča nemuselo čakať. Od prvého momentu, ako k nám klientka príde, dostáva maximálnu zdravotnú starostlivosť.
Na čo by ešte dievča nemalo zabudnúť okrem menštruačného kalendára?
Na kartičku poistenca, ktorou sa preukáže na recepcii, môže byť, samozrejme, aj v digitálnej podobe.
Treba sa nejako špeciálne pripraviť, obliecť, oholiť?
Absolútne nie. Ako lekárka nehodnotím oblečenie ani úpravu ochlpenia. Vo všeobecnosti odporúčam obliecť sa pohodlne, ktorej čo vyhovuje. Naše ambulancie i toalety sú plne vybavené hygienickými potrebami, pokiaľ žena potrebuje servítky či vložky, u KOCHA nájde všetko. Už sa opakujem, ale naozaj sa netreba ničoho obávať a zbytočne znervózňovať. Prvá gynekologická prehliadka je dôležitý krok na ceste k dospelosti a starostlivosti o vlastné zdravie. Dôverujte odborníkom a pamätajte, že ste na správnom mieste, kde vám poskytnú pomoc a podporu, ktorú očakávate a potrebujete.