Čo je adnexektómia?
Chirurgické zákroky, pri ktorých sa tieto orgány odstraňujú, sa odborne nazývajú adnexektómia, parciálna resekcia ovária a ovarektómia. Môže ísť o odstránenie celých orgánov alebo len ich častí, v závislosti od typu ochorenia. Tieto zákroky sa vykonávajú pri rôznych ochoreniach vaječníkov a vajíčkovodov, keď už iné možnosti liečby neboli úspešné.
Aká je funkcia vaječníkov a vajíčkovodov?
Vaječníky sú párové orgány veľké približne 4 centimetre, ktoré produkujú ženské hormóny a bezprostredne riadia menštruačný cyklus ženy. V jednom z nich každý mesiac dozrieva za normálnych okolností vajíčko schopné oplodnenia. Vajíčkovody sú duté trubice lievikovitého tvaru, ktorých hlavnou funkciou je dopraviť dozreté a uvoľnené vajíčko z vaječníka do dutiny maternice.
Kedy je operácia potrebná?
Najčastejšou príčinou operácie vaječníkov je ich premena na cystické útvary s dutinou vyplnenou tekutinou. Pri vajíčkovodoch je častým dôvodom mimomaternicová gravidita. Ďalšou indikáciou sú zápalové ochorenia s hnisavým procesom na vaječníkoch a vajíčkovodoch.
V prípade ochorenia vaječníka alebo vajcovodu a pri zmenách, ktoré môžu postihovať vaječník aj vajíčkovod, sa môže odstrániť chorá časť vaječníka, celý vaječník alebo vaječník a vajíčkovod spolu. V prípade, že sa jedná len o ochorenie vajíčkovodu, odstraňuje sa len vajíčkovod. Uvoľnený priestor sa vyplní po operácii okolitými orgánmi brušnej dutiny. Pri odstránení jedného vaječníka preberie druhý úlohu pri produkcii hormónov aj tvorbe vajíčok.
Ako sa pripraviť na operáciu?
Pred operáciou je potrebné absolvovať interné predoperačné vyšetrenie a ultrazvukové vyšetrenie. Často sa robia aj krvné testy na zistenie prítomnosti látok, ktoré môžu signalizovať nádorové bujnenie. Je dôležité vedieť, že definitívna diagnóza sa dá stanoviť až histologickým vyšetrením tkaniva pod mikroskopom.
V deň operácie je nevyhnutné byť minimálne 6 hodín nalačno - nejesť, nepiť ani nefajčiť. Pre bezpečný priebeh operácie je mimoriadne dôležité, aby ste svojho operatéra informovali o všetkých predchádzajúcich operáciách v brušnej dutine, ako sú operácie vaječníkov, vajíčkovodov či žlčníka. Rovnako dôležité je upozorniť na prekonané zápalové ochorenia v brušnej dutine a prípadné komplikácie, ktoré sa vyskytli pri predchádzajúcich operáciách alebo počas hojenia. Všetky tieto informácie pomôžu lekárskemu tímu predísť možným komplikáciám a zabezpečiť čo najbezpečnejší priebeh operácie.
Ako prebieha operácia?
Operáciu možno vykonať dvoma spôsobmi. V nemocnici KOCH prednostne vykonávame modernú laparoskopickú operáciu. Tá zanecháva na podbruší len tri až štyri malé jazvy do 1 cm, podľa rozsahu operácie.
Klasický prístup je cez prednú brušnú stenu, kde sa rez vedie buď od pupka smerom nadol alebo priečne nad lonovou kosťou. Operácia sa vždy vykonáva v celkovej anestézii.
Aké sú možné komplikácie?
Hoci je výskyt komplikácií nízky, je dôležité poznať riziká. Náš skúsený operačný tím je pripravený okamžite riešiť akékoľvek komplikácie počas zákroku i po ňom. Počas operácie môže dôjsť ku krvácaniu pri poranení väčších ciev alebo k poraneniu orgánov v blízkosti vaječníkov a vajíčkovodov (konečník, močový mechúr, močovody). Môže nastať aj poranenie orgánov pri vstupe do brušnej dutiny.
Medzi možné pooperačné komplikácie patrí krvácanie vyžadujúce opakovanú operáciu, tvorba krvných zrazenín, možné je tiež hnisanie v operačnej rane a vznik fistuly medzi močovým či črevným traktom a pošvou, čo si môže vyžadovať ďalšiu operáciu.
Na minimalizáciu rizík trombózy a hnisavých komplikácií sa preventívne podávajú antibiotiká a lieky proti zrážaniu krvi.
Ako prebieha zotavenie?
Po laparoskopickej operácii trvá hospitalizácia zvyčajne 24 hodín. Vo väčšine prípadov sa zavedie drenážna hadička na odvádzanie tekutiny z brušnej dutiny, ktorá sa vyberá druhý deň po operácii. Zriedka býva po operácii zavedený na niekoľko hodín močový katéter. Pooperačné bolesti sú tlmené liekmi, pričom po laparoskopickej operácii bývajú miernejšie.
Vo väčšine prípadov operácia priamo neovplyvňuje váš ďalší život. Pri prepustení do domácej liečby dostanete od svojho ošetrujúceho lekára všetky dôležité odporúčania týkajúce sa životosprávy a následnej starostlivosti a naplánujete si pravidelné kontrolné vyšetrenia.