Hysteroskopia je metóda postupne nahradzujúca naslepo robenú kyretáž dutiny maternice. Tieto abrázie sliznice (kyretáže) sú menej časovo náročné, ale nemajú takú presnosť v zisťovaní ochorení maternicovej dutiny, ako pri zrakom kontrolovanej hysteroskopii. Pri tomto zákroku sa do dutiny maternice vkladá optický prístroj - hysteroskop. Tým je daná možnosť prezrieť celú dutinu maternice, charakter sliznice, ústia vajíčkovodov do maternice a posúdiť event. patologický (chorobný) proces v dutine maternice - polyp sliznice alebo myóm dutiny maternice (nezhubný nádor maternice), vrodené vývinové chyby, zrasty v dutine maternice, prítomnosť predrakovinového alebo zhubného ochorenia, nájsť a odstrániť vnútromaternicové antikoncepčné teliesko.
Pri hysteroskopii sa dutina maternice preplachuje roztokom. Zákrok sa robí v celkovej anestézii (uspanie pacientky). Pred zákrokom minimálne 6 hodín nejedzte, nepite a nefajčite.
Ak sa robí hysteroskopia pri zisťovaní príčin sterility, vhodný termín je po skončení menštruácie. Ak máte nepravidelný menštruačný cyklus a nedá sa vylúčiť tehotnosť, je nutné pred vyšetrením urobiť tehotenský test. Hysteroskopia počas prvých týždňov tehotnosti môže vyvolať spontánny potrat.
Komplikácie
Najvážnejšou komplikáciou hysteroskopie je poranenie maternice s možným rozvojom krvácania do dutiny brušnej. Táto komplikácia môže viesť ku klasickej brušnej operácii až s odstránením maternice na záchranu života pacientky. Pri dlhších zákrokoch môže dôjsť k "preplneniu" cievneho riečiska roztokom "overload syndrom" čo je závažná až život ohrozujúca komplikácia.
Neskorou komplikáciou hysteroskopie môže byť zápal maternice. Výskyt komplikácií je veľmi nízky, ale na 100% sa im nedá zabrániť. Výskyt komplikácií vedie väčšinou k hospitalizácii.
Po zákroku je väčšinou je potrebný 2 hodinový kľud na lôžku. Po výkone môžete mať krvavý, vodnatý výtok. 7-l4 dní po zákroku môžete slabo krvácať resp. "špiniť". Pohlavný styk sa neodporúča do nasledujúcej menštruácie. Prvých 14 dní je vhodná hygiena len sprchovaním.