Čo je krček maternice a aká je jeho funkcia?
Maternica je dutý orgán, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri rozmnožovaní a vývoji plodu. Krček maternice je jej dôležitou súčasťou, v druhej polovici tehotenstva slúži ako prirodzený uzáver maternice.
Prečo je potrebná operácia?
Hlavným dôvodom konizácie sú predrakovinové zmeny, ktoré sa zisťujú pri pravidelných preventívnych prehliadkach pomocou cytologických sterov a kolposkopického vyšetrenia (vyšetrenie optickým prístrojom). Z nich niekedy vyplynie ešte pred konizáciou aj nutnosť cieleného odberu tkaniva špeciálnymi klieštikmi z „podozrivého“ miesta na krčku maternice pri kolposkopickom vyšetrení. Či už na základe výsledku cytologického vyšetrenia alebo histologického vyšetrenia tkaniva nasleduje konizácia krčka maternice. Tú môžete poznať aj pod názvom LEEP (Loop Electrosurgical Excision Procedure).
Ako sa pripraviť na zákrok?
Pred operáciou je potrebné absolvovať interné predoperačné vyšetrenie u vášho praktického lekára alebo internistu. Zákrok sa vykonáva najčastejšie v celkovej anestézii. V niektorých prípadoch je možné vykonať zákrok aj v lokálnej anestézii, kedy sa znecitlivie len miesto operácie. O type rozhodne po konzultácii váš lekár. V deň operácie je potrebné prísť nalačno - nejesť, nepiť ani nefajčiť minimálne 6 hodín pred zákrokom.
Ako prebieha konizácia?
Pri konizácii sa z krčka maternice odstráni jeho povrchová časť – kužeľ, odborne kónus. Operáciu možno vykonať dvoma spôsobmi. Pri konizácii elektrickou slučkou (LEEP) sa kónus odoberá elektricky, pričom elektrický prúd zároveň zastavuje krvácanie. Pri klasickej konizácii sa používa skalpel. Odobraté tkanivo sa vždy posiela na histologické vyšetrenie.
Možné komplikácie
Náš odborný personál zabezpečuje maximálnu bezpečnosť každého zákroku. Komplikácie pri konizácii sú veľmi zriedkavé, ale môže sa vyskytnúť silnejšie krvácanie počas zákroku alebo po ňom. Veľmi vzácne sa môžu objaviť zápalové komplikácie vyžadujúce antibiotickú liečbu. Raritnou komplikáciou môže byť aj poranenie orgánov v blízkom okolí (močový mechúr, konečník). Je dôležité vedieť, že predrakovinové zmeny sa môžu aj po zákroku opakovať, preto je potrebné pravidelné sledovanie u gynekológa.
Rekonvalescencia a následná starostlivosť
Po LEEP zákroku zostáva pacientka v nemocnici obvykle iba pár hodín. V prípade silnejšieho krvácania sa môže pobyt v nemocnici predĺžiť do nasledujúceho rána. Môžu sa vyskytnúť mierne bolesti v podbrušku, ktoré sa zmierňujú liekmi proti bolesti. Po operácii je možné jeden až dva mesiace pozorovať slabé krvácanie alebo špinenie. Počas prvého mesiaca je potrebné vynechať pohlavný styk a odporúča sa len sprchovanie.